StyleBible Preview

Here Are All the Films to Watch Out for in Cinemalaya 2019

Plus, the complete showing schedule and venues!
Here Are All the Films to Watch Out for in Cinemalaya 2019
IMAGE INSTAGRAM/cinemalayaofficial
Plus, the complete showing schedule and venues!

Cinemalaya is officially back for its 15th season featuring a full visual feast of new indie movies. Don't miss some of the best narratives the Filipino film industry has to offer this year, plus an eclectic lineup of international entries, from August 2 to 11 at the Cultural Center of the Philippines.

Check out the complete list of full-length film entries below!

1. Ani (The Harvest)

The sci-fi flick directed by Kim Zuñiga and Sandro Del Rosario follows the coming-of-age journey of an orphaned boy and his robot in their quest to search for magical beans that can supposedly save his ill grandfather's life.

2. Belle Douleur (A Beautiful Pain)

Kit Thompson and Mylene Dizon star in Belle Douleur, a romance flick that centers on a woman trying to break out of the stereotypes and norms that society has put on females, in her bid to find happiness for herself.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

3. Children of the River

The naive and blissful lives of four childhood friends are changed forever after a simple phone call disrupts everything they know.

4. Edward

A boy is forced to come of age on hospital grounds while he lives there to take care of his sick father. Directed by Thop Nazareno, the film stars Louise Abuel, Dido dela Paz, Elijah Canlas, Manuel Chua, and Ella Cruz.


5. Fucc Bois

The dreams of two aspiring actors, Ace and Miko, are taken on a different turn when life throws them an unexpected detour. 

6. Iska 

This tragicomedy directed by Theodore Boborol follows a mother living in poverty as she tries to keep herself and her autistic son's lives afloat.

7. John Denver Trending

A movie rooted on the sensibilities of the digital age, John Denver Trending tells the story of a 14-year-old boy whose life is destroyed by social media when a video of him beating up a classmate goes viral.

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

8. Malamaya

Malamaya stars Enzo Pineda, Sunshine Cruz, and Raymond Bagatsing; the narrative focuses on a jaded middle-aged artist, who suddenly finds inspiration and sexual reawakening after he meets a younger photographer.

9. Pandanggo sa Hukay

Iza Calzado leads Pandanggo sa Hukay, as a small town mid-wife preparing for a job interview, whose plans are thrown for a loop by a series of unfortunate events.

Tabon

TabonXian Lim's directorial debut, is a mystery-crime flick following a man who questions his beliefs after he meets three suspects accused of a crime that they're convinced they didn't commit.

Scroll through below for the festival's complete showing schedule and list of venues.

August 2

CCP Main Theater

6:00 PM - Ang Hupa (The Halt) - Opening Film, Free Admission

August 3

CCP Main Theater

10:00 AM – John Denver Trending

12:45 PM - Tabon

3:30 PM - Shorts "A"

6:15 PM - Belle Douleur (Beautiful Pain) - Gala Screening

9:00 PM – Ani (The Harvest) - Gala Screening

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

CCP little Theater

10:00 AM -Malamaya (The Color of Ash)

12:45 PM - Iska

3:30 PM – Dancing Manileños / My Little Dancing Shoes

6:15 PM – Lying to Mom (Visions of Asia - Japan)

9:00 PM – Pailalim (Best of the Festivals)

CCP Studio Theather

10:00 AM – Shorts "B"

12:45 PM – Pandanggo sa Hukay

3:30 PM – Children of the River

6:15 PM – Edward

9:00 PM – Dog Days (Indie Nation)

CCP Dream Theater

10:00 AM – Short Feature Program "A" (Ika-31 Gawad Alternatibo)

12:45 PM – Animation Program (Ika-31 Gawad Alternatibo)

1:45 PM – Short Feature Curated Section:  For the Children (Ika-31 Gawad Alternatibo)

3:30 PM – Short Feature Program “C” (Ika-31 Gawad Alternatibo)

6:15 PM – Experimental Program (Ika-31 Gawad Alternatibo)

9:00 PM –  Animation Austrian Winners (Ika-31 Gawad Alternatibo)

August 4

CCP Main Theater

10:00 AM – Shorts “B”

12:45 PM – Malamaya(The Color of Ash)

3:30 PM – Edward – Gala Screening

6:15 PM – Fucc Bois  Gala Screening

9:00 PM – Pandanggo sa Hukay- Gala Screening

CCP Little Theater

10:00 AM – Children of the River

12:45 PM -- Tabon

3:30 PM – Never Tear Us Apart (Indie Nation)

6:15 PM – Misterio Dela Noche (Premiere)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

9:00 PM – Signal Rock (Indie Nation)

CCP Studio Theater

10:00 AM – Shorts “A”

12:45 PM -- Iska

3:30 PM – John Denver Trending

6:15 PM – Ani (The Harvest)

9:00 PM – Belle Douleur (Beautiful Pain)

CCP Dream Theater

10:00 AM - Short Feature Program “B” (Ika-31 Gawad Alternatibo)

12:45 PM – Documentary Program “A” (Ika-31 Gawad Alternatibo)

3:30 PM – Animation Curated Program “A” (Ika-31 Gawad Alternatibo)

3:56 PM - Animation Curated Program “B” (Ika-31 Gawad Alternatibo)

6:15 PM – Special Screening – Documentary (Ika-31 Gawad Alternatibo)

August 5 

CCP Main Theater

3:30 PM – Ani (The Harvest)

6:15 PM – Children of the River -- Gala Screening

9:00 PM – Iska -- Gala Screening

CCP Little Theater

12:45 PM – Pandanggo sa Hukay

3:30 PM -- Edward

6:15 PM – John Denver Trending

9:00 PM – Oda sa Wala (Best of the Festivals)

CCP Studio Theater

12:45 PM - Malamaya (The Color of Ash)

3:30 PM - Belle Douleur (Beautiful Pain)

6:15 PM – Tabon

9:00 PM – Fucc Bois

CCP Dream Theater

10:00 AM – Experimental Curated Section:  Crossovers (Ika-31 Gawad Alternatibo)

10:30 AM - Experimental Curated Section:  Food for Thought (Ika-31 Gawad Alternatibo)

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

12:45 PM -- SHORT FEATURE PROGRAM “D” (Ika-31 Gawad Alternatibo)

3:30 PM --  Experimental Curated Section:  Experinmental is Political (Ika-31 Gawad Alternatibo)

7:00 PM – Awards Night (Ika-31 Gawad Alternatibo)

August 6 

CCP Main Theater

3:30 PM – Fucc Bois

6:15 PM -- Malamaya (The Color of Ash) -- Gala Screening

9:00 PM – John Denver Trending - Gala Screening

CCP Little Theater

10:00 AM – Ani (The Harvest)

12:45 PM – Children of the River

3:30 PM – Belle Douleur (Beautiful Pain)

6:15 PM – Brother of the Year (Visions of Asia – Thailand)

9:00 PM – Tabon

CCP Studio Theater

12:45 PM – Fucc Bois

3:30 PM -- Edward

6:15 PM – Pandanggo sa Hukay

9:00 PM – Iska

CCP Dream Theater

12:45 PM – Alipato – Ka Luis Taruc 

3:30 PM – The Third Wife (Visions of Asia -- Vietnam)

6:15 PM – Dung-Aw by Lino Brocka (Tribute:  Armida Siguion-Reyna)

9:00 PM – Bad Bananas sa Puting Tabing by Peque Gallaga (Digital Classics)

August 7

CCP Main Theater

12:45 PM - Belle Douleur (Beautiful Pain)

3:30 PM - Pandanggo sa Hukay

6:15 PM – TABON - Gala Screening

9:00 PM – Shorts  “B”

ADVERTISEMENT - CONTINUE READING BELOW

CCP Little Theater

10:00 AM – Edward

12:45 PM – Shorts “A”

3:30 PM –  John Denver Trending

6:15 PM – Rainbow's Sunset (Best of the Festivals / Tribute:  Eddie Garcia)

9:00 PM – Fucc Bois

CCP Studio Theater

10:00 AM – Children of the River

12:45 PM – Ani (The Harvest)

3:30 PM -- Iska

6:15 PM – Malamaya (The Color of Ash)

9:00 PM – Shorts “B”

CCP Dream Theater

12:45 PM - Vahay; The Ivatan House/ Tataya: The Ivatan Boat (Dokyu)

3:30 PM – Kiko / Liway (Retrospective)

6:15 PM – The Sweet Requiem (Visions of Asia – India)

9:00 PM – Hintayan ng Langit (Best of the Festivals) / Tribute:  Eddie Garcia)

Glorietta/ Trinoma / Market Market / Davao

2:00 PM – Shorts “A”

4:30 PM -- Malamaya (The Color of Ash)

7:00 PM – Children of the River

9:30 PM – Fucc Bois

Greenbelt/ UP Town Center / Legazpi / Bacolod

2:00 PM – Edward

4:30 PM – Pandanggo sa Hukay

7:00 PM – John Denver Trending

Head over to the official Cinemalaya website for tickets and more info on this year's entries.

MORE FROM PREVIEW.PH

Recommended Videos
COMMENTS